SSAKINajbardzej charakterystyczne cechy ssaków to: stałocieplność (stała temperatura ciała), u wiekszosci z nich ciało pokryte jest włosami, powstanie ucha zewnętrznego z małżowiną oraz karmienie mlekiem matki.Assapan
Ssaki dzięki stałocieplności opanowały wszystkie środowiska. Większość ssaków żyje na lądzie (np. kot, niedźwiedź, człowiek). Niektóre z nich prowadzą życie nadrzewne (np.wiewiórka), inne przystosowały się do życia w glebie (np. kret) lub maja zdolność latania (np.nietoperz), a cześć żyje w wodze (np.wieloryb, bóbr).


Ssaki żywią się różnym pokarmem i dlatego podzielono je na roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Ssaki mają różne kończyny. Ciało ssaków pokryte jest skóra, która wytwarza włosy, pazury, paznokcie, rogi, łuski i kopyta. Wiekszość ssaków ma ogony. Ssaki sa zwierzetami rozdzielnopłciowymi. Ssaki są żyworodne to znaczy, że zpłodnienie i rozwój odbywaja się w organiźmie samicy. Są również takie, które są jajorodne np. dziobak. Wszystkie ssaki po urodzenu ssią mleko matki.

Koziorożec Alpejski